Hero

Porozmawiajmy o branży offshore wind

O Projekcie

Morska energetyka wiatrowa to branża o olbrzymim potencjale rozwoju. Do 2040 roku 60% energii elektrycznej jesteśmy w stanie produkować z Morza Bałtyckiego, a wówczas Gdańsk stanie się sercem ekosystemu offshore. Dlatego już dziś chcemy budować świadomość znaczenia branży offshore wind.

Kreujemy Blue Baltic Community

Inkubator STARTER zaprasza do współtworzenia społeczności Blue Baltic Community, której celem jest połączenie świata morskiej energetyki wiatrowej ze światem nowoczesnych technologii i nie tylko!

Blue Baltic Community jest inicjatywą, która stanowi przestrzeń do dyskusji, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji przedstawicieli branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW) z przedstawicielami branży technologicznej i innowacyjnej.

Chcemy zainicjować dialog, który pozwoli na rozpoznanie potencjału istniejących technologii lub wykreowanie nowych rozwiązań dla branży offshore wind. Blue Baltic Community to także społeczność osób zainteresowanych branżą morskiej energetyki wiatrowej, ale i szeroko pojętej gospodarki Morza Bałtyckiego.

W ramach działań Blue Baltic Community w roku 2023 przewidziana jest Konferencja otwierająca projekt oraz wprowadzająca w tematykę Projektu oraz seria pięciu spotkań grup roboczych, których celem jest nawiązanie dialogu między branżą MEW a branżą technologiczną i innowacyjną, aby wykreować nowe rozwiązania.

Grupy robocze

Kontynuacją Konferencji Blue Baltic Community są spotkania grup roboczych „Nowoczesne rozwiązania w Offshore”. Ich celem jest skonfrontowanie potrzeb technologicznych branży MEW z lokalnymi przedsiębiorcami, dostarczającymi innowacje technologiczne, które mogą znaleźć zastosowanie w morskiej energetyce wiatrowej. Inicjując dialog, chcemy wspólnie wypracować nowe kontakty i możliwości współpracy pomiędzy branżami.

Zapraszamy przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw z branży technologicznej, informatycznej, robotyki i automatyzacji oraz szeroko pojętej branży morskiej do wzięcia udziału w spotkaniach grup roboczych.

W ramach projektu odbędzie się 5 spotkań grup roboczych. Tematyka spotkań oraz więcej informacji poniżej.

Cyberbezpieczeństwo oraz ochrona infrastruktury krytycznej

19.10.2023 10.00-12.00

Jakub Budzyński

Prelegenci: Piotr Strzałkowski i Krzysztof Labuda (SOLWIT SA.) oraz Filip Papierz (Enamor)

Dowiedz się więcej

Bezzałogowe/autonomiczne rozwiązania technologiczne dla branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW)

26.10.2023 10.00-12.00

Jakub Budzyński

Prelegenci: Michał Latacz (BLUE ARMADA ROBOTICS), Dawid Walczyna (Mobile Monitoring), Łukasz Kulas (Centrum Technologii Cyfrowych PG)

Dowiedz się więcej

Digital Twin – Dlaczego Offshore go potrzebuje?

15.11.2023 10.00-12.00

Jakub Budzyński

Prelegenci: Michał Migalski (NAVA Engineering), Jakub Zalewski i Mateusz Ambrożewicz (INDUSTRIA PROJECT Sp. z o.o.)

Dowiedz się więcej

Serwis i eksploatacja – Jak zredukować koszty przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych?

16.11.2023 10.00-12.00

Jakub Budzyński

Prelegenci: Dominik Dados (Ocean Winds) oraz Radosław Pleskot (7 WILLOWS)

Dowiedz się więcej

ESG (Środowisko, Społeczna odpowiedzialność i Ład korporacyjny) w branży Offshore Wind.

25.11.2023 10.00-12.00

Jakub Budzyński

Prelegenci: Joanna Czerepko (Uniwersytet Gdański) i Wojciech Iwulski (Fundacja Rozwoju Interim Managementu)

Dowiedz się więcej

Eksperci

Prezentujemy naszych ekspertów, którzy będą dzielić się swoją wiedzą podczas spotkań grup roboczych.

Wojciech Iwulski (Fundacja Rozwoju Interim Management’u)

ESG (Środowisko, Społeczna odpowiedzialność i Ład korporacyjny) w branży Offshore Wind. Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Interim Managementu (FRIM). Specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i rozwojem organizacji w MŚP. Swoją pozycję ekspercką w segmencie B2B zbudował podczas 17 lat kariery zarządczej w organizacjach o różnej skali i zasięgu. Od kilku lat dodatkowo zaangażowany wraz z grupą Interim Managerów oraz Partnerów Fundacji w tematykę zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (ESG).

Joanna Czerepko (Uniwersytet Gdański)

ESG (Środowisko, Społeczna odpowiedzialność i Ład korporacyjny) w branży Offshore Wind. Dr Joanna Czerepko jest adiunktem na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. We wrześniu 2023 r. dr Joanna Czerepko zainicjowała utworzenie Pomorskiego Forum ESG, którego pierwsze spotkanie miało miejsce w Inkubatorze STARTER. Obecnie skupia się na rozwoju tego projektu, utworzeniu studiów podyplomowych z zakresu ESG oraz dalszej analizie przedsiębiorstw i konsumentów w obszarze zakreślonym przez ten akronim.

Dominik Dados (Ocean Winds)

Grupa robocza - Serwis i eksploatacja – Jak zredukować koszty przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych? Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, Kapitan Żeglugi Wielkiej. Posiada ponad 20 lat doświadczenia w dziale operacyjnym i utrzymania ruchu w branży morskiej - offshore (O&G) oraz branży stoczniowej. W firmie OW Ocean Winds, jako O&M Manager zajmuje się projektem BC Wind.

Radosław Pleskot (7 Willows Sp. z o.o.)

Grupa robocza - Serwis i eksploatacja – Jak zredukować koszty przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych? Z wykształcenia informatyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Informatyka i Ekonometria. Doświadczenie w IT zdobywałem w systemach ERP (SAP), a obecnie w rozwoju oprogramowania branży AECO, w tym platformy CDE (Common data environment). Wraz z zespołem programistów 7Willows, korzystając z najnowszych technologii dostarczamy dedykowane rozwiązania i usługi IT.

Jakub Zalewski (INDUSTRIA PROJECT Sp. z o.o.)

Grupa robocza - Digital Twin – Dlaczego Offshore go potrzebuje? BIM Manager, a także inżynier sanitarny, absolwent Politechniki Gdańskiej. Doświadczenie w zakresie BIM zdobywał pracując przy projektach największych budynków z branży ochrony zdrowia w Polsce. Obecnie nieustannie wdraża BIM w firmie Industria Project, zrzeszającej ok. 200 inżynierów ze wszystkich branż rozproszonych po całym kraju.

Mateusz Ambrożewicz (INDUSTRIA PROJECT Sp. z o.o.)

Grupa robocza - Digital Twin – Dlaczego Offshore go potrzebuje? BIM Manager (Building Information Modeling), absolwent Politechniki Gdańskiej na kierunku Budownictwo. Hobbystycznie programista z dyplomem kierunku informatyka Uniwersytetu Gdańskiego. Posiada ponad 14 letnie doświadczenie w zakresie BIM. Zawodowo związany z firmą Industria Project, gdzie razem z zespołem pracuje nad rozwojem i wdrożeniem najnowszych technologii dla blisko 200 inżynierów ze wszystkich branż.

Łukasz Kulas (Politechnika Gdańska)

Grupa robocza - Bezzałogowe/autonomiczne rozwiązania technologiczne dla branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Pracownik Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Autor ponad 100 artykułów, patentów i rozwiązań innowacyjnych przetransferowanych do firm ICT na podstawie umów licencyjnych. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują anteny inteligentne, innowacyjne bezprzewodowe urządzenia wbudowane i rozwiązania dla Internetu Rzeczy (IoT), które mogą być zastosowane w praktyce.

Michał Latacz (BLUE ARMADA ROBOTICS)

Grupa robocza - Bezzałogowe/autonomiczne rozwiązania technologiczne dla branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Innowator i przedsiębiorca. Właściciel i współwłaściciel międzynarodowych patentów w dziedzinie mechaniki i budowy maszyn. Zaangażowany w wdrażanie wydajnych, przyjaznych dla środowiska technologii usprawniających operacje morskie, chroniących życie we wszystkich jego postaciach i zmniejszających koszty emisji dwutlenku węgla związanych z zagospodarowaniem zasobów morza.

Dawid Walczyna (Mobile Monitoring)

Grupa robocza - Bezzałogowe/autonomiczne rozwiązania technologiczne dla branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Dawid Walczyna specjalizuje się w zakresie usług i szkoleń związanych z dronami, oferując kompleksowe rozwiązania dla różnych sektorów i branż. Aktualnie związanych z firmą Camdrone oraz własną platformą Mobile Monitoring, którą współtworzy z Rafałem Wolakiem. Mobile Monitoring to innowacyjne narzędzie inspekcyjno-pomiarowe, integrujące dane z dronów latających i wodnych, boi autonomicznych oraz naziemnych stacji pomiarowych.

Rafał Wolak (Mobile Monitoring)

Grupa robocza - Bezzałogowe/autonomiczne rozwiązania technologiczne dla branży morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Rafał Wolak, choć z wykształcenia jest informatykiem, to swoją karierę związał z innowacjami technologicznymi z misją ochrony środowiska. Jest założycielem SeaData, specjalizującej się w produkcji urządzeń IoT dostosowanych do indywidualnych potrzeb, zintegrowanych w wysokiej jakości systemami analitycznymi opartymi na uczeniu maszynowym. Rafał jest również współzałożycielem Mobile Monitoring - innowacyjnego narzędzia inspekcyjno-pomiarowego, które integruje dane z dronów latających i wodnych, boi autonomicznych i naziemnych stacji pomiarowych.

Filip Papierz (Enamor)

Grupa robocza - Cyberbezpieczeństwo oraz ochrona infrastruktury krytycznej. Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Elektrycznym, magister inżynier radioelektroniki. Bogate doświadczenie biznesowe w obszarze gospodarki morskiej, od wielu lat związany zawodowo z gdyńską spółką Enamor, dostawcą nowoczesnych rozwiązań technologicznych, elektroniki, nawigacji i automatyki morskiej. Dyrektor Pionu Handlowego spółki, praktyk zasady „sprzedawanie to pomaganie”. Prywatnie pasjonat technologii z dziedziny hydrografii, miłośnik turystyki i literatury górskiej.

Krzysztof Labuda (SOLWIT SA)

Grupa robocza - Cyberbezpieczeństwo oraz ochrona infrastruktury krytycznej. Krzysztof Labuda, uczestnik programu Certified Ethical Hacker CEH v11, uczy najnowszych narzędzi, technik i metodologii hackerskich klasy komercyjnej, używanych przez hakerów i specjalistów ds. bezpieczeństwa informacji. W SOLWIT zajmuje się cyberbezpieczeństwem - sprawdza i zabezpiecza systemy, wykorzystując swoje ponad 10-letnie doświadczenie.

Piotr Strzałkowski (SOLWIT SA.)

Grupa robocza - Cyberbezpieczeństwo oraz ochrona infrastruktury krytycznej. Ekspert w zakresie wdrażania rozwiązań cybersecurity w oprogramowaniu wbudowanym. Siła zespołu SOLWIT odpowiedzialnego za wdrażanie rozwiązań IoT. Odpowiadał za wiele projektów dla klientów z różnych branż, ale najlepiej czuje się w systemach dla branży motoryzacyjnej.