Hero 2

Porozmawiajmy o branży offshore wind

Konferencja

W piątek, 6 października 2023 r. w Inkubatorze STARTER odbyła się konferencja inaugurująca projekt Blue Baltic Commiunity. Wzięli w niej udział przedstawiciele nauki, technologii i biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy interdyscyplinarność branży energetyki na morzu i jakiego rodzaju rozwiązań technologicznych potrzebuje.

Tematyka konferencji Blue Baltic Community poruszała aspekty rozwoju branży morskiej i energetyki wiatrowej (MEW) oraz wyzwania, przed którymi staje.

  • Morska Energetyka Wiatrowa – przedstawienie potencjału oraz wyzwań związanych z produkcją energii wiatrowej na morzu – Jakub Budzyński (Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej),
  • Ramy Prawne Morskiej Energetyki Wiatrowej – omówienie podstaw kontraktowania w Offshore Wind – Marek Kacprzak (Kancelaria Kacprzak),
  • Kultura pracy w Offshore Wind – HSEQ w Offshore Wind (Health, Safety, Environment and Quality) – omówienie zagadnień związanych z głównymi zagrożeniami morskimi i ich konsekwencjami, źródłami wymagań w przemyśle morskim, systemami jakości i bezpieczeństwa oraz standardami bezpieczeństwa w przemyśle morskim – Sławomir Bałdyga (Polski Rejestr Statków),
  • Potencjał Innowacji w branży Offshore Wind – omówienie zagadnień związanych z ekosystemem innowacji, inwestycjami, omówienie case study. Małgorzata Lipska (Politechnika Gdańska).

Galeria

Wideo

Prelegenci

Jakub Budzyński

Wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, Supply Chain & Stakeholder Manager w Simply Blue Group, konsultant branżowy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, aktywny promotor rozwoju sektora offshore wind w regionie Morza Bałtyckiego. Ekspert w dziedzinie łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej oraz regulacji polskiego rynku w tej dziedzinie, od początku kariery zawodowej związany z sektorem morskiej energetyki wiatrowej.

Sławomir Bałdyga

Sławomir Bałdyga – Dyrektor Pionu Nadzorów Przemysłowych PRS S.A. 27 letnie doświadczenie offshore, Oficer Mechanik, Audytor, Marine Warranty Surveyor, member of ABS Safety Improvement Team, Projekt Manager, Offshore Lead Surveyor, Asystent na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Członek Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, powołany przez Ministra Klimatu i Środowiska Członek Rady Przedsiębiorców Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Małgorzata Lipska

Obecnie pracuję w Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej. Odpowiadam za obszar edukacji i szeroko pojętej współpracy z przemysłem. Jestem edukatorką, chętnie współpracuję z młodzieżą realizując innowacyjne projekty z sektora wind ale również ekonomii i biznesu.

Marek Kacprzak

Specjalista w doradztwie dla sektora morskiego i stoczniowego, w szczególności w projektach offshore i projektach na budowę statków, na rzecz stoczni, armatorów i banków finansujących. Posiada bogate doświadczenie w doradzaniu i prowadzeniu spraw z zakresu polskiego i międzynarodowego prawa handlowego, cywilnego, gospodarczego, morskiego i przewozowego.