Multifunkcjonalność i akwakultura morskich farm wiatrowych

"Inwestorzy na globalnym rynku offshore wind coraz częściej łączą morskie farmy wiatrowe z innego rodzaju działalnościami, do których można zaliczyć rozwój akwakultury i marikultury, połów ryb, żeglugę czy turystykę wiatrową. Nowym wyzwaniem dla Polski jest w szczególności rozwój akwakultury na wodach Morza Bałtyckiego. O ile jest ona praktykowana w Europie i Azji, to zdecydowanie mniej popularna w naszym regionie. W ocenie ekspertów w Polsce barierą rozwoju multifunkcjonalności farm wiatrowych jest przede wszystkim brak odpowiedniej legislacji. Był to temat rozmów uczestników kolejnego spotkania grupy roboczej Blue Baltic Community, inicjatywy gdańskiego Inkubatora Starter. Portal OffshoreWindPoland.pl jest patronem medialnym inicjatywy." ~ Redakcja OffshoreWindPoland.pl

20.09.2024 10.00-12.30 Jakub Budzyński

Prelegenci

Aleksandra Zgrundo (Uniwersytet Gdański)

Aleksandra Zgrundo z wykształcenia jest biologiem morza, a jej zainteresowania naukowe skupiają się na ekologii i taksonomii mikro- i makroalg oraz ich wykorzystaniu w monitoringu środowiska, akwakulturze i biotechnologii. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku badawczo-dydaktycznym na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z ekologii i monitoringu środowiska wodnego.

Marcin Kuciński (Uniwersytet Gdański)

Obecnie pracuję na Uniwersytecie Gdańskim jako adiunkt w Katedrze Biologii Morza i Biotechnologii na Wydziale Oceanografii i Geografii, gdzie prowadzę badania z zakresu biotechnologii produkcji ryb łososiowatych. Uczę również studentów kierunku Akwakultura – Biznes i Technologia, prowadząc przedmioty takie jak: Wykorzystanie Technologii RAS, Hydrotechnika i Budownictwo w Akwakulturze, Żywienie i Paszoznawstwo, Rybactwo Morskie i Śródlądowe oraz Genetyka Ryb.

Sylwia Łyskawka (ERM)

Sylwia Łyskawka - Konsultantka zarządzającą ds. środowiskowych i społecznych w ERM: Environmental Resources Management, gdzie specjalizuje się w morskiej energetyce wiatrowej oraz finansowaniu projektów zgodnie z międzynarodowymi standardami. Członkini Grupy Strategicznej ds. Zarządzania Zasobami Morskimi w Africa-Europe Foundation oraz Międzynarodowej Rady ds. Innowacji w Ocean Technology Campus Rostock. Zdobywczyni tytułu EU Young Ocean Advocate przyznawanego przez Komisję Europejską.